143k views
3 votes
A car traveling with constant speed travels 150 km in 7200 s. What is the speed of the car?

User Jerblack
by
6.8k points

2 Answers

3 votes

s=150km\\ t=7200s=2h\\\\ V=(s)/(t)=(150km)/(2h)=75(km)/(h)
User Inx Maurya
by
6.8k points
1 vote

Answer : The speed of the car is 75 km/hr.

Explanation :

Speed : It is defined as the distance traveled per unit time.

Formula used :


Speed=(Distance)/(Time)

Given:

Distance traveled = 150 km

Time taken = 7200 s = 2 hr

conversion used : (1 hr = 3600 s)

Now put all the given values in the above formula, we get:


Speed=(150km)/(2hr)=75km/hr

Therefore, the speed of the car is 75 km/hr.

User Dmertl
by
7.0k points