Answer : The speed of the car is 75 km/hr.
Explanation :
Speed : It is defined as the distance traveled per unit time.
Formula used :

Given:
Distance traveled = 150 km
Time taken = 7200 s = 2 hr
conversion used : (1 hr = 3600 s)
Now put all the given values in the above formula, we get:

Therefore, the speed of the car is 75 km/hr.