36.4k views
1 vote
A 50.0ml- volume of 0.15M HBr is titrated with 0.25M KOH . Calculate the pH after the addition of 13.0ml of KOH.

2 Answers

6 votes

Answer:- pH = 1.17

Solution:- HBr is a strong acid and KOH is a strong base. So, it's a strong acid vs strong base titration.

For this type of titration, if we have equal moles of acid and base then solution is neutral and the pH will be 7.

If the moles of base are more than moles of acid then solution will be basic and pH will be more than 7.

And if the moles of acid are more than moles of base then solution will be acidic and the pH will be less than 7.

So, let's calculate the moles of acid and base and see which one is in excess.

HBr and KOH reacts in 1:1 mol ratio which is clear from the below balanced equation:


HBr(aq)+KOH(aq)\rightarrow KBr(aq)+H_2O(l)

To calculate the moles we convert mL into L and multiply with the molarity.


50.0mLHBr((1L)/(1000mL))((0.15mol)/(1L))

= 0.0075 mol HBr


13.0mLKOH((1L)/(1000mL))((0.25mol)/(1L))

= 0.00325 mol KOH

moles of HBr are more than moles of KOH. So, excess moles of HBr

= 0.0075 - 0.00325

= 0.00425 mol

Total volume of the solution will be the sum of the volumes of acid and base added.

So, total volume = 50.0 mL = 13.0 mL = 63.0 mL = 0.0630 L

Molarity of excess HBr =
(0.00425mol)/(0.0630L)

= 0.0675 M

HBr is the strong acid so hydrogen ion concentration will be same as the concentration of excess HBr that is 0.0675 M.

So, the pH of the solution = - log(0.0675)

pH = 1.17

User Cescy
by
8.0k points
3 votes
A 50.0ml- volume of 0.15M HBr is titrated with 0.25M KOH . Calculate the pH after the addition of 13.0ml of KOH.

Answer: you simple have to do the following:

moles HBr = 0.0500 L x 0.15 M=0.0075

moles KOH = 0.0200 L x 0.25 M=0.0050

moles H+ in excess = 0.0075 - 0.0050= 0.0025

total volume = 0.070 L

[H+]= 0.0025/0.070=0.0357 M

pH =1.45

I hope it helps, Regards.
User Matt Janssen
by
8.8k points