Answer :
(a) The moles of
= 2.44 moles
(b) The moles of
left = 1.34 mole
(c) There is no amount left of
because it is completely consumed in the reaction.
Explanation :
The balanced chemical reaction will be,

First we have to calculate excess and limiting reactant.
From the balanced chemical reaction, we conclude that
As, 6 moles of
react with 1 mole of

So, 22 moles of
react with
moles of

From this we conclude that,
is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and
is a limiting reagent and it limits the formation of product.
Now we have to calculate the moles of
from the limiting reactant's moles.
As, 6 moles of
react to give 4 moles of

So, 3.66 moles of
react to give
moles of

The moles of
= 2.44 moles
The moles of
left = 5 - 3.66 = 1.34 mole
There is no amount left of
because it is completely consumed in the reaction.