215k views
0 votes
If 5 moles of P4 reacted with 22 moles Cl2 according to the above reaction, determine:

a) How many moles PCl3 are produced a)________________

b) How many moles of P4 are left in excess after the reaction (if any) b)________________

c) How many moles of Cl2 are left in excess after the reaction (if any) c)________________

2 Answers

5 votes

Answer :

(a) The moles of
PCl_3 = 2.44 moles

(b) The moles of
P_4 left = 1.34 mole

(c) There is no amount left of
Cl_2 because it is completely consumed in the reaction.

Explanation :

The balanced chemical reaction will be,


P_4+6Cl_2\rightarrow 4PCl_3

First we have to calculate excess and limiting reactant.

From the balanced chemical reaction, we conclude that

As, 6 moles of
Cl_2 react with 1 mole of
P_4

So, 22 moles of
Cl_2 react with
(22)/(6)=3.66 moles of
P_4

From this we conclude that,
P_4 is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and
Cl_2 is a limiting reagent and it limits the formation of product.

Now we have to calculate the moles of
PCl_3 from the limiting reactant's moles.

As, 6 moles of
Cl_2 react to give 4 moles of
PCl_3

So, 3.66 moles of
Cl_2 react to give
(4)/(6)* 3.66=2.44 moles of
PCl_3

The moles of
PCl_3 = 2.44 moles

The moles of
P_4 left = 5 - 3.66 = 1.34 mole

There is no amount left of
Cl_2 because it is completely consumed in the reaction.

6 votes
The chemical reaction is expressed as:

P4 + 6Cl2 = 4PCl3

a) How many moles PCl3 are produced

22 mol Cl2 ( 4 mol PCl3 / 6 mol Cl2 ) = 14.67 mol PCl3

b) How many moles of P4 are left in excess after the reaction (if any)

5 mol - (14.67 mol PCl3 ( 1 mol P4 / 4 mol PCl3 ) )= 1.33 mol P4

c) How many moles of Cl2 are left in excess after the reaction (if any)

There is no excess Cl2 after the reaction since it is the limiting reactant.
User Legendmohe
by
6.4k points