36.3k views
0 votes
To test the quality of a tennis ball, you drop it onto a floor from a height of 4.00m . It rebounds to a height of 2.00 m. If the ball is in contact with the floor for 12.0ms,

(a) What is the magnitude of its average acceleration during the contact?
(b) is the acceleration up or down?

2 Answers

7 votes

Answer:

Part a)


a = 1210.3 m/s^2

Part b)

Since it rebounds upwards so it's acceleration is in upwards direction

Step-by-step explanation:

Velocity of the ball just before it will collide with the floor when it is dropped from height 4.00 m

So we will have


v_f^2 - v_i^2 = 2 a d

so we have


v_1^2 - 0 = 2(9.81)(4.00)


v_1 = 8.86 m

When ball rebound to height h = 2.00 m

so here we have


v_f^2 - v_i^2 = 2a d


0 - v_2^2 = 2(-9.81)(2.00)


v_2 = 6.26 m/s

Part a)

For magnitude of average acceleration


a = (v_f - v_i)/(\Delta t)


a = (6.26 - (-8.86))/(12* 10^(-3))


a = 1210.3 m/s^2

Part b)

Since it rebounds upwards so it's acceleration is in upwards direction

User TDM
by
7.3k points
1 vote
In this problem, we apply the equation regarding kinematics expressed as vf^2 = v0^2 + 2as vf eventually becomes zero because the ball stops in the end. a = -9.8 m/s2s = 2 metres this time
This gives initial velocity, vo equal to 6.26m/s
now 6.26-(-8.85) = 15.11m/s

change in velocity/change in time = average acceleration 15.11/(12/1000) = 1259.167 m/s^2
User RQube
by
8.1k points