196k views
4 votes
Find the area of a sector with a central angel of 300 degrees and a radius of 14.6 mm. Round to the nearest tenth.

User Lxuechen
by
8.2k points

2 Answers

0 votes
area of a cirlce=πr²
a circle has 360º
Therefore:
πr²/360º=area of a sector/degrees of this sector
area of a sector=(πr²)(degrees of this sector / 360º

Data:
r=14.6 mm
degrees of this sector=300º

area of a sector=π(14.6 mm)²(300º) / 360º=177.6333...π mm²≈117.63π mm².

if π≈3.1416 then :
Area of a sector=177.63 (3.1416) mm²=558.05 mm²

Answer: the area of this sector is 177.63π mm² or 558.05 mm².
User Gabra
by
6.8k points
5 votes
thats pretty hard, but I get it... it's highschool
User LoveNoHate
by
7.3k points