209k views
3 votes
A cylinder of nitrogen gas (N2) weighs 550 grams. How many moles of nitrogen are present in the cylinder?

2 Answers

6 votes
Molar mass N2 = 14 x 2 => 28.0 g/mol

1 mole N2 ------------- 28.0 g
? moles N2 ----------- 550 g

550 x 1 / 28.0 => 19.64 moles of N2
User DivineChef
by
7.4k points
1 vote

Answer:

Moles of nitrogen present in the cylinder = 19.64 mol

Step-by-step explanation:

Given:

Weight of
N_2 = 550 g

Formula for the calculation of moles is:


mol=(Weight\ in\ g)/(Molecular\ mass)

Molecular mass of
N_2 = 28 g/mol


mol=(550\ g)/(28\ g/mol) = 19.64\ mol

Moles of nitrogen present in the cylinder = 19.64 mol

User Linbo
by
6.6k points