58.7k views
3 votes
What is the volume of 1.2 moles of oxygen gas (o2) at 295 k and 1.2 atm? 18 l 22 l 24 l 78 l

User AlefSin
by
7.3k points

2 Answers

4 votes
P x V = n x R x T

1.2 x V = 1.2 x 0.082 x 295

1.2 x V = 29.028

V = 29.028 / 1.2

V = 24 L


User Marcus Gabilheri
by
7.3k points
4 votes

Answer:

The correct answer is the option: 24L

Step-by-step explanation:

Hello!

Let's solve this!

To calculate this we use the gas equation:

P * V = n * R * T

We clear the volume:

V = (n * R * T) / P

V = (1.2mol * 0.082 (L * atm / K * mol) * 295K) /1.2atm

V = 24.19L

After calculations, we conclude that the correct answer is the option: 24L

User Iago Bruno
by
6.5k points