Answer:
The answer is: 2.32 * 10 ^ 23
Step-by-step explanation:
Hello!
Let's solve this!
The mass of 13C (carbon 13) is 13g / mol
As we have 5 g as data, we have to carry out the following operation:
mol C = 5g / (13g / mol)
mol C = 0.385mol
We know that in 1 mole there are 6.02 * 10 ^ 23 atoms then:
atoms = 0.385mol * 6.02 * 10 ^ 23 = 2.32 * 10 ^ 23
The answer is: 2.32 * 10 ^ 23