5.7k views
4 votes
Detemine how many atoms are in 5.00g of 13c.

2 Answers

3 votes

we are given the element carbon which has a molar mass of 13 g/mol. in order to determine the numbre of atoms present in the element, we divide first the mass by the molar mass equal and then multiply by the Avogadro's number. The number of atoms in total is equal to 2.32 x1023 atoms
User Jden
by
7.3k points
2 votes

Answer:

The answer is: 2.32 * 10 ^ 23

Step-by-step explanation:

Hello!

Let's solve this!

The mass of 13C (carbon 13) is 13g / mol

As we have 5 g as data, we have to carry out the following operation:

mol C = 5g / (13g / mol)

mol C = 0.385mol

We know that in 1 mole there are 6.02 * 10 ^ 23 atoms then:

atoms = 0.385mol * 6.02 * 10 ^ 23 = 2.32 * 10 ^ 23

The answer is: 2.32 * 10 ^ 23

User MGK
by
6.9k points