81.3k views
20 votes
A lamp consumes 1000 J of electrical energy in 10s what is the power ?​

User Paramjeet
by
7.4k points

2 Answers

11 votes

Answer:

the power of the lamp is 100 Watts

step by step explaining:

work done = energy consumed by the lamp = 100J

time = 10 seconds

power = 100 / 10 = 100J - 1 = 100w

User Oknate
by
7.2k points
9 votes


\bf \underline{ \underline{Given}}

  • Work,W = 1000 J

  • Time taken,t = 10 s


\bf \underline{ \underline{To \: find \: out}}

Calculate the power of lamp.


\bf \underline{ \underline{Solution}}

Formula of power is work done divide by time taken.


\boxed{ \bf \: Power = (work)/(time) }


\blue \bigstar \bf \: Putting \: the \: given \: values


\implies \bf Power = \cancel (1000)/(10)


\implies \bf \: Power = 100 \: watt

User Batkins
by
7.2k points