Answer:
the power of the lamp is 100 Watts
step by step explaining:
work done = energy consumed by the lamp = 100J
time = 10 seconds
power = 100 / 10 = 100J - 1 = 100w
Calculate the power of lamp.
Formula of power is work done divide by time taken.
7.8m questions
10.5m answers