4.8k views
1 vote
Which equation models this problem?

Susan paid $48.80 for eight dish towels. What is the unit price, p, per towel?
A:
B:
C:
D:

2 Answers

5 votes
$48.80/8.00 towels=$6.10
User Guo Xingmin
by
8.9k points
3 votes
8 towels cost ........... 48.80$
1 towel costs............ p

p= 48.80/8=6.10 $ costs a towel

p=48.8/8 => 8p=48.8

The right answer is A. 8*p=48.8

User Joannie
by
7.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories