menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which equation models this problem? Susan paid $48.80 for eight dish towels. What is the unit price, p, per towel? A: B: C: D:
asked
May 13, 2017
4.8k
views
1
vote
Which equation models this problem?
Susan paid $48.80 for eight dish towels. What is the unit price, p, per towel?
A:
B:
C:
D:
Mathematics
high-school
Darkbluesun
asked
by
Darkbluesun
9.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$48.80/8.00 towels=$6.10
Guo Xingmin
answered
May 15, 2017
by
Guo Xingmin
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
8 towels cost ........... 48.80$
1 towel costs............ p
p= 48.80/8=6.10 $ costs a towel
p=48.8/8 => 8p=48.8
The right answer is A. 8*p=48.8
Joannie
answered
May 20, 2017
by
Joannie
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 12, 2017
224k
views
Susan paid $48.80 for eight dish towels. What is the unit price, p per towel?
Merwann Selmani
asked
Aug 12, 2017
by
Merwann Selmani
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
224k
views
asked
Sep 12, 2016
230k
views
Which equation models this problem? Susan paid $48.80 for eight dish towels. What is the unit price, p, per towel? A. 8p= 48.80 B. 48.80p = 8 C. p/8 = 48.80 D. p/48.80 = 8
Mpcabd
asked
Sep 12, 2016
by
Mpcabd
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
230k
views
asked
Jun 13, 2017
110k
views
1)Which equation models this problem? Susan paid $48.80 for eight dish towels. What is the unit price, p, per towel? The choices are in the attached images. 2) Four friends go out to lunch and decide to
Sundeep Badhotiya
asked
Jun 13, 2017
by
Sundeep Badhotiya
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
110k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org