60.0k views
3 votes
What is the speed of a wave with a wavelength of 3 m and a frequency of .1 Hz?

a.0.03 m/s
b.0.3 m/s
c.3.1 m/s
d.30 m/s

2 Answers

3 votes
speed of a wave, v, is equal to the wavelength multiplied by the frequency.

Therefore

v= 3 x 0.1 = 0.3 ms^-1
User HoelR
by
7.6k points
2 votes

Answer : Speed, v = 0.3 m/s

Explanation :

It is given that,

Wavelength of the wave,
\lambda=3\ m

Frequency of the wave,
f=0.1\ Hz

We know that the speed of the wave is given as :


v=f* \lambda


v=0.1\ Hz *3\ m


v=0.3\ m/s

So, the correct option is (b) " 0.3 m/s".

Hence, this is the required solution.

User Bodacydo
by
6.7k points