39.7k views
2 votes
An archeologist finds a 1.62 kg goblet that she believes to be made of pure gold. She determines that the volume of the goblet is 205 mL. How to calculate the density?

2 Answers

5 votes

Answer : The density of goblet is 7.902 g/mL

Explanation :

Density : It is defined as the mass contained per unit volume.

Formula used :


Density=(Mass)/(Volume)

Given :

Mass of goblet = 1.62 kg = 1620 g

conversion used : (1 kg = 1000 g)

Volume of goblet = 205 mL

Now put all the given values in the above formula, we get:


Density=(1620g)/(205mL)=7.902g/mL

Therefore, the density of goblet is 7.902 g/mL

User EngineSense
by
6.9k points
5 votes
Density (d) which is the quotient when mass (m) is divided by volume (v) is usually reported in terms of g/mL.
d = m /v
Substituting the known values,
d = (1.62 kg) x (1000 g/ 1 kg) / (205 mL)
The answer would be approximately equal to 7.9 g/mL.
User Trivikram
by
7.3k points