Answer : The density of goblet is 7.902 g/mL
Explanation :
Density : It is defined as the mass contained per unit volume.
Formula used :

Given :
Mass of goblet = 1.62 kg = 1620 g
conversion used : (1 kg = 1000 g)
Volume of goblet = 205 mL
Now put all the given values in the above formula, we get:

Therefore, the density of goblet is 7.902 g/mL