89.1k views
2 votes
Which equations could model this problem?

A package of 12 cans of dog food costs $33. What is the unit price d per can of dog food?

Choose all answers that are correct.

A. 12d=33
B. d/12=33
C. 33/d=12
D. 33d=12

1 Answer

3 votes
A & D are correct because:

A. 12 units cost $33
D. If you divide the total cost by the unit price, you'll get the number of cans.
User Ekky
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.