menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Which equations could model this problem? A package of 12 cans of dog food costs $33. What is the unit price d per can of dog food? Choose all answers that are correct. A. 12d=3…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Which equations could model this problem? A package of 12 cans of dog food costs $33. What is the unit price d per can of dog food? Choose all answers that are correct. A. 12d=3…
asked
Oct 9, 2015
89.1k
views
2
votes
Which equations could model this problem?
A package of 12 cans of dog food costs $33. What is the unit price d per can of dog food?
Choose all answers that are correct.
A. 12d=33
B. d/12=33
C. 33/d=12
D. 33d=12
Mathematics
middle-school
Giuliano Iacobelli
asked
by
Giuliano Iacobelli
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
A & D are correct because:
A. 12 units cost $33
D. If you divide the total cost by the unit price, you'll get the number of cans.
Ekky
answered
Oct 16, 2015
by
Ekky
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org