37.7k views
18 votes
A 3-gallon container of window cleaner costs $30.72. What is the price per quart?

A 3-gallon container of window cleaner costs $30.72. What is the price per quart?-example-1
User Momouu
by
5.6k points

2 Answers

8 votes

Answer: The answer to your question is: 1 quart = $2.56

Step-by-step explanation: data

3-gallon cost = $30.72

cost of 1 quart = 2.56

Rule of three

1 gallon --------------- 4 quarts

3 gallons --------------- x

x = 12 quarts

12 quarts --------------- $30.72

1 quart ---------------- x

x = 1x 30.72 / 12 = $ 2.56

User Swasidhant
by
5.8k points
9 votes
$2.56 per quart. hope this helps :)
User Dmitko
by
5.0k points