21.8k views
0 votes
which unit rate is the lowest price per ounce? choice a: 25 ounces of potato chips for $3.49 choice b: 45 ounces of potato chips for $4.79

2 Answers

5 votes

Answer: B

Explanation:

CHOICE A equals 14 cent

CHOICE B equals 12 cent

User Claus Thomsen
by
8.5k points
1 vote
choice a: 25 ounces of potato chips for $3.49

3.49 / 25 = 0.1396 per ounce

choice b: 45 ounces of potato chips for $4.79

4.79 / 45 = 0.1064 per ounce

Choice B has the lowest price per ounce.
User ThdK
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories