menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
which unit rate is the lowest price per ounce? choice a: 25 ounces of potato chips for $3.49 choice b: 45 ounces of potato chips for $4.79
asked
Jul 7, 2017
21.8k
views
0
votes
which unit rate is the lowest price per ounce? choice a: 25 ounces of potato chips for $3.49 choice b: 45 ounces of potato chips for $4.79
Mathematics
high-school
Paulius Venclovas
asked
by
Paulius Venclovas
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer: B
Explanation:
CHOICE A equals 14 cent
CHOICE B equals 12 cent
Claus Thomsen
answered
Jul 9, 2017
by
Claus Thomsen
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
choice a: 25 ounces of potato chips for $3.49
3.49 / 25 = 0.1396 per ounce
choice b: 45 ounces of potato chips for $4.79
4.79 / 45 = 0.1064 per ounce
Choice B has the lowest price per ounce.
ThdK
answered
Jul 14, 2017
by
ThdK
9.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org