menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. what is the price per po…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. what is the price per po…
asked
Mar 8, 2017
127k
views
3
votes
fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. what is the price per pound of the trail mix?
Mathematics
high-school
Ravi Matani
asked
by
Ravi Matani
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Answer:
the answer is $4.80 per pound
Explanation:
hope i helped
Affan
answered
Mar 11, 2017
by
Affan
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
1 lb of cranberries at $4 per lb = $4.00
4 lbs of almonds at $5.00 per lb = $20.00
so we have 5 lbs of trail mix for $24.00
24.00/5 = $4.80 per lb
Kothar
answered
Mar 13, 2017
by
Kothar
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 26, 2017
161k
views
Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. Cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. What is the price per pound of the trail mix?
Jonathan Hartley
asked
Jan 26, 2017
by
Jonathan Hartley
7.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
161k
views
asked
Apr 13, 2017
168k
views
Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. Cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. What is the price per pound of the trail mix?
Misho
asked
Apr 13, 2017
by
Misho
7.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
168k
views
asked
Jun 14, 2022
134k
views
Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. Cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. What is the price per pound of the trail mix?
MaximusDominus
asked
Jun 14, 2022
by
MaximusDominus
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
134k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org