127k views
3 votes
fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. what is the price per pound of the trail mix?

2 Answers

1 vote

Answer:

the answer is $4.80 per pound

Explanation:

hope i helped

User Affan
by
7.8k points
2 votes
1 lb of cranberries at $4 per lb = $4.00
4 lbs of almonds at $5.00 per lb = $20.00

so we have 5 lbs of trail mix for $24.00
24.00/5 = $4.80 per lb
User Kothar
by
7.2k points