231k views
1 vote
Money is invested into an account earning 4.25% interest compounded annually. If the accumulated value after 18 years will be $25,000, approximately how much money is presently in the account?

User Asontu
by
6.8k points

2 Answers

1 vote

Answer:

B on edg

Explanation:

User Adey
by
7.3k points
4 votes

Answer: $11,820

Explanation:

The formula to calculate the compound amount after x years is given by :-


A=P(1+r)^x, where r is the rate of interest.

Given: The accumulated value A= $25000

The rate of interest r= 4.25%=0.0425

Let P be the present value invested in the account.

Now,according to the question,we have


25000=P(1+0.0425)^(18)\\\\\Rightarrow\ 25000=P(2.11528624641)\\\\\Rightarrow\ P=(25000)/(2.11528624641)\\\\\Rightarrow\ P=11818.7314092\approx\$11820......[\text{to the nearest tens}]

Hence, the amount of money presently in the account =$11,820

User Gordon Allocman
by
6.1k points