Answer: $11,820
Explanation:
The formula to calculate the compound amount after x years is given by :-
, where r is the rate of interest.
Given: The accumulated value A= $25000
The rate of interest r= 4.25%=0.0425
Let P be the present value invested in the account.
Now,according to the question,we have
![25000=P(1+0.0425)^(18)\\\\\Rightarrow\ 25000=P(2.11528624641)\\\\\Rightarrow\ P=(25000)/(2.11528624641)\\\\\Rightarrow\ P=11818.7314092\approx\$11820......[\text{to the nearest tens}]](https://img.qammunity.org/2017/formulas/mathematics/high-school/dnth0zb8weh3jj1kfra2edu4n4i5vah11s.png)
Hence, the amount of money presently in the account =$11,820