7.1k views
2 votes
If the revenue of a shoe company is f(x) = 33x + 16, where x is the number of pairs of shoes sold, and the expenses of the company are g(x) = 4x + 50, where x is also the number of pairs of shoes sold, what is the profit of the company if they sell 105 pairs of shoes? . . . . A. . . $3,481 . . . B. . . $3,011 . . . C. . . $3,951 . . . D. . . $3,111 .

User Hugoware
by
6.9k points

2 Answers

2 votes
Number of shoes sold by the company = 105
Revenue of the shoe company
f(x) = 33x + 16
f(105) = (33 * 105) + 16
= 3481 dollars
Expenses of the shoe company
g(x) = 4x + 50
= (4 * 105) + 50
= 470 dollars
Then
Profit of the company = 3481 - 470 dollars
= 3011 dollars
The correct option among all the options that are given in the question is the second option or option "B". I hope the answer helps you.
User HiTech
by
6.6k points
5 votes
The profit of a company is the difference between the revenue of the company and the expenses of the company. Revenue is expressed as f(x) = 33x + 16 whle the expenses is expressed as g(x) = 4x + 50 where x is the number of pairs of shoes sold. x is said to be equal to 105. Hence, 33*105 + 16 - 4*105 -50 is equal to $3011. The answer is B.
User Jim Horng
by
7.0k points