46.7k views
0 votes
If a ball dropped from a tower reaches the ground after 3.5 seconds, what is the height of the tower? Given: g = -9.8 meters/second2

User Winky
by
7.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

60.03

Step-by-step explanation:

Plato answer! Just Took the test

User Nicopuri
by
7.7k points
4 votes
To find the height of the tower, a formula for free-fall motion can be used, especially since the time and the force of gravity are given. The formula is shown below:

h = (1/2)*g*t^2

Where:

h = height of the tower = ?
g = acceleration due to gravity = -9.8 m/s^2
t = time = 3.5 seconds

Substituting the given values:

h = (1/2)*(9.8)*(3.5)^2
h = 60.025 meters
User Ipsit Gaur
by
7.0k points