54.5k views
4 votes
A substance has a mass of 360 g and a volume of 7.5 cm3. What is its density?. a.. 2700 g/cm3. c.. 480 g/cm3. b.. 270 g/cm3. d.. 48 g/cm3.

2 Answers

7 votes
D = m / V

D = 360 / 7.5

D = 48 g/cm³

Answer D

hope this helps!
User Clemens
by
6.7k points
4 votes
Mass of the substance in question = 360 g
Volume of the substance in question = 7.5 cm^3
We already know that
Density of the substance = Mass of the substance / Volume of the substance
= 360/7.5 g/cm^3
= 48 g/cm^3
So the correct option among all the options that are given in the question is the fourth option or option "d". I hope the answer comes to your help.
User Sahitya
by
6.9k points