220k views
19 votes
2H2 + O2 → 2H2O

Given 11.0 moles of H2, how many grams of O2 are need for the reaction to take place ?

User Imxitiz
by
7.1k points

1 Answer

9 votes

Answer: 88g

Step-by-step explanation:

11 moles H2 = 11 mole H2O = 5.5 moles O2 = 16*5.5 g

User Esteban S
by
7.9k points