7.4k views
2 votes
How many moles of MgS2O3 are in 205 g of the compound?

2 Answers

6 votes
Since a mol of MgS2O3 weights 136gr (the same weight as the atomic weight for that compound, but measured in gr), you just have to divide the mass you have (205) by that one (136), resulting in 1'514 moles.
User Whla
by
6.8k points
4 votes

Mol = (mass)/(molar mass)

Mass of the compound = 205 g
Molar Mass of compound = ((24) + (2 * 32) + (3 * 16))
= 136 g / mol

∴ # mols in 205g =
(205 g)/(136 g / mol)
= 1.507 mol

User Nuwisam
by
7.6k points