199k views
2 votes
A food production company is choosing between two suppliers of grain. Supplier A sells grain for $5.25 per bushel plus a delivery fee of $3 per bushel. Supplier B sells the grain for $6.50 per bushel plus a flat delivery fee of $1,500 each week. Which supplier would cost more if the production company bought 500 bushels of grain each week?

User Dunois
by
7.9k points

2 Answers

5 votes

Answer:d

Explanation:

User John Davis
by
8.1k points
3 votes
Supplier A: 5.25 per bushel and deliver fee of 3 per bushel
Supplier B: 6.50 per busher and flat delivery fee of $1500 each week

500 bushels of grain each week.

Supplier A: 5.25x + 3x = 5.25(500) + 3(500) = 2,625 + 1,500 = 4,125
Supplier B: 6.50x + 1500 = 6.50(500) + 1500 = 3,250 + 1,500 = 4,750

Supplier B would cost more if the company buys 500 bushels of grain per week.
User Vicheanak
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories