199k views
2 votes
A food production company is choosing between two suppliers of grain. Supplier A sells grain for $5.25 per bushel plus a delivery fee of $3 per bushel. Supplier B sells the grain for $6.50 per bushel plus a flat delivery fee of $1,500 each week. Which supplier would cost more if the production company bought 500 bushels of grain each week?

User Dunois
by
7.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:d

Explanation:

User John Davis
by
7.2k points
3 votes
Supplier A: 5.25 per bushel and deliver fee of 3 per bushel
Supplier B: 6.50 per busher and flat delivery fee of $1500 each week

500 bushels of grain each week.

Supplier A: 5.25x + 3x = 5.25(500) + 3(500) = 2,625 + 1,500 = 4,125
Supplier B: 6.50x + 1500 = 6.50(500) + 1500 = 3,250 + 1,500 = 4,750

Supplier B would cost more if the company buys 500 bushels of grain per week.
User Vicheanak
by
7.1k points