189k views
4 votes
24.08 x 10^23 atoms of Boron (B) is equal to how many moles of Boron?

a. 2 moles
b. 4 moles
c. 12 moles
d. 6.02 x 10^23 moles

User Regmagik
by
7.2k points

2 Answers

4 votes
1 mole ----------- 6.02 x 10²³ atoms
? mole ---------- 24.08 x 10²³ atoms

moles B = ( 24.08 x 10²³) x 1 / 6.02 x 10²³

moles B = 24.08 x 10²³ / 6.02 x 10²³

= 4 moles

Answer B

hope this helps!
User Kyle Burton
by
6.6k points
2 votes

Answer:

4 moles.

Step-by-step explanation:

We know that the number of atoms in a mole of a substance = Avagadro's number =
6.023X10^(23)

the moles of boron containing
24.08X10^(23) atoms will be:


moles=(numberofboronatoms)/(avagadro'snumber)=(24.08X10^(23))/(6.023X10^(23))=3.99=4

Thus there will be four moles in the given atoms of boron.

User Fluffysheap
by
7.2k points