1. Find the molecular formula of styrene
Molecular formula = n x empirical formula
n= 104.14/13.02 = 8 where 13.02 is the empirical mass of CH
Molecular formula = CH x 8
= C8H8
2. From step 1, one molecule of styrene contains 8 atoms of hydrogen or one mole of styrene molecules contains 8 moles of hydrogen atoms (remember the formula of styrene is C8H8).
3. Convert 3.49 g styrene to mole styrene
mole styrene = 3.49 g/104.14 g/mol = 4.71 x 10^-3 mole
4. Calculate mole of hydrogens equivalent to 4.71 x 10^-3 mole styrene. Use mole ratio from step 2.
mole H = 4.71 x 10^-3 mole styrene * 8 moles H/1 mole styrene
mole H = 0.0377 mole
5. Find number of H atoms contained in 0.0377 mole of hydrogen atoms. Use Avogadro's number.
no. of H atoms = 0.0377 mole H * 6.02 x 10^23 atoms H/1mole H
no. of H atoms = 2.27 x 10^22 atoms H