176k views
2 votes
4. If you buy 5 items for $10.00, how much will it cost for 8 items? 10 points

*
Your answer
O This is a required question

1 Answer

8 votes

Answer: It would cost $16.00 for 8 items.

Step-by-step explanation: $10.00 divided by 5 items = $2 per item.

8 x $2 = $16.00

Hope this helps out :’)

User Malvika
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories