233k views
4 votes
A 32 oz bottle of water costs $1.92. What is the cost per ounce?

A. $0.53/oz

B. $5.33/oz

C. $0.60/oz

D. $0.06/oz

User Rizowski
by
7.6k points

2 Answers

3 votes
Answer is D. As price of 32 oz bottle is $1.92 so to find the price of 1 oz, we will divide $1.92 by 32. 1.92/32 = 0.06 So our answer will be 0.06$ per oz
User Matthiash
by
7.8k points
4 votes

Answer:

cost per ounce is 0.06 per ounce

Explanation:

A 32 oz bottle of water costs $1.92.

we need to find the cost of one ounce.

To find the cost of 1 ounce , we need to divide the total cost by 32 oz

cost of 1 oz=
(1.92)/(32) =0.06

0.06 is the unit price

So, the cost per ounce is 0.06 per ounce

User CJW
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories