142k views
1 vote
A gas occupies 900.0 mL at a temperature of 27.0 . What is the volume at 132.0 °C?

1 Answer

4 votes
V₁ = 900.0 mL

T₁ = 27.0ºC + 273 = 300 K

V₂ = ?

T₂ = 132.0 + 273 = 405 K

V₁ / T₁ = V₂ / T₂

900.0 / 300 = V₂ / 405

300 x V₂ = 405 x 900.0

300 x V₂ = 364500

V₂ = 364500 / 300

V₂ = 1215 mL

hope this helps!
User Kickstart
by
7.3k points