204k views
5 votes
A 2 kg object falls 3 meters how much potential energy did the object have beforw it fell

User Dave Loepr
by
7.0k points

1 Answer

4 votes
P.E = m*g*d
where m is the mass of body , d the vertical distance & g is the gravity acceleration and it equals constant = 9.81 m/s^2
so ,, P.E = 2 * 3 * 9.81
P.E = 58.86 N.m
User Vinit Solanki
by
7.1k points