62.9k views
5 votes
What is the surface area of a sphere that has a radius of 5cm? use 3.14

User Nguyenkha
by
6.7k points

2 Answers

0 votes
surface area of a sphere is roughly 4 times the area of a circle with same readius
aka
SA=4pir^2
pi=3.14 for this problem
r=5

SA=4*3.14*5^2
SA=4*3.14*25
SA=100*3.14
SA=314

answer is 314 cm^2
User Vdenotaris
by
7.5k points
5 votes
The answer is 314cm².
The formula for the surface area of a sphere is: A=4πr².
A=4
×3.14×5²
First solve for exponents.
A=4
×3.14×25
Then multiply.
A=314cm
²
User Matt Caton
by
7.7k points