56.6k views
6 votes
1. Cara has saved $4,000 to buy a car. Rick wants to buy a new television set. He has saved 1/10 as much as Cara. How much has Rick saved. Explain how you got your answer.

2.Nathan’s orchestra has 18 string musicians, 9 percussion musicians, 15 brass musicians, and 12 woodwind musicians. Six of the musicians cannot play in the next performance. If the remaining musicians plan to sit in rows of 6 chairs, how many rows of chairs are needed? Write an equation and/or explain how you solved the problem.





3.A bakery sold croissants to local restaurants. The table shows how many croissants were sold to each restaurant. The croissants were sold 6 to a box.

Croissants Sold

Restaurant
Number of Croissants
The Coffee Counter
546
La Claudette
768
Bon Jour
858
How many boxes of croissants did the bakery sell to La Claudette? Write an equation and/or explain how you solved the problem.






4.Gina is training for a marathon. She ran 4.6 miles on Friday and 6.75 miles on Saturday. On Sunday, she ran13 miles. How much farther did she run on Sunday than she did on Friday and Saturday combined? Write an equation and/or explain how you solved the problem.




5.At a dry cleaning store, it costs $1.79 to clean a man’s dress shirt and $8.25 to clean a suit. Thomas brought in 4 shirts and 1 suit to be cleaned. How much will he be charged for the dry cleaning? Write an equation and/or explain how you solved the problem.




6.At the grocery store, Sunil buys 5 pounds of chicken breast for $1.59 per pound. He also buys a jar of tomato sauce that costs $3.98. He gives the cashier a $20 bill. How much change should Sunil receive? Write an equation and/or explain how you solved the problem.






7. Maria likes to watch Olympic swimmers on TV. In the closest race, her favorite swimmer lost by two-thousandths of a second. What is this amount represented as a decimal?



8.The table below shows the cost of fruits at a produce stand. Alberto bought two bananas, a kiwi, and a pound of apples. How much did he spend? Write an equation and/or explain how you solved the problem.

Fruit
Cost
Apples
$2.05 per pound
Bananas
$0.39
Kiwis
$0.50 each







9. Students are selling muffins at a school bake sale. One muffin costs $0.25, 2 muffins cost $0.37, 3 muffins cost $0.49, and 4 muffins cost $0.61. If this pattern continues, how much will 6 muffins cost? Write an equation and/or explain how you solved the problem.






10. The four highest highest scores in a dance competition were 7.509, 7.3, 7.5, and 7.51. List the scores from greatest to least.

User Lennyklb
by
4.8k points

2 Answers

8 votes
1. 4000 / 10 = 400
4000 + 400 = 4400
Rick has saved $4,400

2. 18 + 9 + 15 + 12 = 54
54 - 6 = 48
48 / 6 = 8
8 rows will be needed.
User Rgk
by
4.4k points
5 votes

Answer:

2. 35

Explanation:

User Joachim Jablon
by
4.3k points