45.2k views
12 votes
Mrs. Smith bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much is Mrs. Smith paying for 1 hat?

2 Answers

5 votes
$7.50
$22.50 divided by 3 ( the number of hats bought)
User Juan Bonoso
by
4.8k points
1 vote

Answer:

Hi! The correct answer is $7.5

Explanation:

~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~

User Guy Gavriely
by
5.1k points