45.2k views
12 votes
Mrs. Smith bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much is Mrs. Smith paying for 1 hat?

2 Answers

5 votes
$7.50
$22.50 divided by 3 ( the number of hats bought)
User Juan Bonoso
by
7.9k points
1 vote

Answer:

Hi! The correct answer is $7.5

Explanation:

~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~

User Guy Gavriely
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories