118k views
5 votes
Nathan is buying a cell phone for his business. The regular price of the cell phone is $179. If he buys the phone in the next 2 weeks, he will get a 20% discount. What will be the sale price if he buys the phone tomorrow?

User Pavel L
by
7.5k points

2 Answers

4 votes
To find the amount of money being discounted from the regular price, multiply the regular price by the decimal conversion of the sale percentage. 20% = 0.2. Multiply 179 by 0.2 to get 35.8. This is the amount of money getting subtracted from the regular price to get the sale price.
179-35.8 = 143.2.
The sale price is $143.20.
Hope that helped you!
User Ngtrkhoa
by
6.9k points
2 votes
20% off
100-20=80

find 80% of 179

percent mean psarts ouf o 100
80%=80/100=0.8

'of' means mutipy

80% of 179=
0.8*179=143.2

saleprice=$143.20
User MBU
by
7.2k points