222k views
1 vote
If 7 candies cost $4.20 how much does 12 candies cost?

User CatShoes
by
7.7k points

1 Answer

4 votes
4.20/7 = $0.6 That's for ONE candy Then do this : 0.6* 12 = $7.20
User Ciro Costa
by
8.2k points

No related questions found