Answer: a) 3/5 =0.6
b) 3/5 of given speed=39 miles per hour
Explanation:
Given :- Speed of a car= 65 miles per hour
Going through construction,it travels at 3/5 this speed.
Now 3/5 of speed =
Therefore, 3/5 of given speed=39 miles per hour
7.8m questions
10.5m answers