43.4k views
1 vote
How many moles of compound are there in 3.82 g of sulfur dioxide

User Auramo
by
8.0k points

1 Answer

3 votes
Molar mass SO₂ = 64.066 g/mol

number of moles = mass of solte / molar mass

n = 3.82 / 64.066

n = 0.0596 moles

hope this helps!
User Kim Hallberg
by
6.6k points