menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit rate. $5.40 for 24 cans $ a _______ 1 can
asked
Jun 9, 2022
57.3k
views
18
votes
Find the unit rate.
$5.40 for 24 cans
$ a
_______
1 can
Mathematics
high-school
Jerebear
asked
by
Jerebear
4.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer:
2.40 and superstarjames
Lhassan Baazzi
answered
Jun 10, 2022
by
Lhassan Baazzi
4.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer:
Its $0.27 per unit. :)
Sam Morgan
answered
Jun 15, 2022
by
Sam Morgan
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org