61.1k views
4 votes
jimmy opened a savings account and deposited $5,000. the savings account will pay 1% simple interest monthly. if Jimmy does not not take out any money or add any money to his savings account, how much money will he have in the savings account at the end of one year

2 Answers

3 votes
Simple interest = PTR/100
= 5000×12×1/100
= 60000/100
= $ 600

So, amount = SI + principle amount
= 600+5000
= $5600
User Quantum Elf
by
7.3k points
5 votes
Turn 1% into decimal which is 0.01.
5,000×0.01=50
12 months=1 year
50×12=600
600+5,000=5,600
Answer: He will have $5,600 in his account at the end of one year.
Hope this helps!!!
User Justin Woodmancy
by
7.2k points