146k views
15 votes
Calculate the Unit Rate.

$9.75 for 5 mangos.

User Jon Kern
by
6.7k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

By dividing the price by the amount, I found the unit rate.

User Leon Gaban
by
7.1k points
7 votes

Answer:

$1.95 for 1 mango

Explanation:

User JoDG
by
7.7k points